Protetika

S protetičnimi izdelki se poustvari, kar z zalivkami ni mogoče obnoviti. Sodobno zobozdravstvo sledi minimalno invazivnemu pristopu, kar pomeni, da se vedno odločimo za tehniko oz. vrsto preparacije, ki v dani situaciji minimalno posega v zob. Na primer: na endodontsko zdravljenem zobu, ki ima oslabljene zobne stene in premalo zobovine za izdelavo primerne zalivke, je najprimernejša protetična obnova z overlay-em oz. endokrono, ki nadomesti samo del manjkajočega zoba, preostali del zoba pa ostane in služi kot baza za lepljenje endokrone. V istem primeru, a ne po principu minimalno invazivnega pristopa, bi se lahko naredila polna prevleka na omenjenem zobu, kjer bi se moral v korenino zoba sidrati zatiček in obrusiti bi bilo potrebno tudi preostale stene zoba, da bi dobili dovolj prostora za protetični izdelek, torej bi se odstranilo veliko zobne susbstance in oslabila korenina zoba »po nepotrebnem«.
Sledenje sodobnim smernicam pomeni tudi poznavanje indikacij za določeno vrsto in material protetičnega nadomestka. Sodobno zobozdravstvo postavlja v ospredje adhezivno tehniko cementiranja, saj se zaradi močne vezave teh cementov lahko poslužujemo protetičnih izdelkov, ki ne potrebujejo oblike za retencijo (to pomeni, da ni potrebno obrusiti zoba in odstraniti veliko zobovine zato, da bi bilo dovolj prostora za protetični izdelek). Dober primer je tudi odločitev za luske.

LUSKE
Keramična luska lahko meri v debelino le 0,5 mm, z njo se obnovi samo sprednjo plast zoba, ki se polepša bodisi zaradi neestetskih zalivk, nepravilnega položaja zob, motečih zabarvanj zob, bodisi neenakomerne dolžine ipd. V tem primeru ni potrebe po brušenju celotne površine zoba in se s tem ohrani zobno substanco.

DELNE PREVLEKE
Inlay-e, onlay-e ali overlay-e se načrtuje v primerih, kjer se zaradi utemeljenih razlogov menja neustrezne zalivke in se oceni, da je preveč tvegano, da bi se izdelala ponovno obsežna zalivka (material kompozit se namreč minimalno krči, kar pri velikih zalivkah predstavlja tveganje za neuspeh). V takšnih primerih se zob pripravi (odstrani se ostre robove in zapolira), vzame se odtis ali scan in nato zobotehnik v laboratoriju pripravi inlay (vrški niso vključeni), onlay ali overlay (vključen eden ali več vrškov poleg grizne in ostalih ploskev zoba), ki se ga ob naslednjem obisku adhezijsko cementira.

POLNE PREVLEKE
S kronami se obnovi zobe, ki se jih z luskami in onlay-i ne more.
Mostiček se načrtuje, kjer manjka eden ali več zob. Takrat sosednji zobje predstavljajo nosilce, ki nosijo oz. podpirajo mostiček. V primeru manjkajočega zoba velikokrat svetujemo alternativno možnost mostičku, to je oskrba s prevleko na implantatu. Za to možnost se toliko lažje odločimo, kadar nista sosednja zoba, ki bi jih morali obrusiti za mostiček plombirana (oziroma sta plombirana relativno malo), kariozna ali obrabljena in če seveda pacient nima kontraindikacij za vstavitev implantata.

KAJ PA MATERIAL?
Za onlay-e in overlay-e se uporablja večinoma kompozitni material. Tovrstne protetične rešitve imajo širok spekter indikacij in so cenovno dostopnejše pacientom. Še lepšo estetiko in trajnost delnih prevlek pa se lahko doseže s steklokeramiko.
Pri prevlekah in mostičkih ostajajo »zlati standard« kovinsko porcelanske prevleke, katere se načrtuje predvsem za oskrbo zadnjih zob. Prevleke so sestavljene iz kovinskega ogrodja, katerega v celoti prekriva porcelan. Bolj estetsko rešitev predstavljajo polnokeramične prevleke in se jih najpogosteje uporablja za oskrbo sprednjih zob. Najbolj estetsko rešitev predstavlja steklokeramika, s katero se zaradi prosojnosti doseže naraven videz zoba ali cirkon, ki je oksidna keramika visoke trdnosti in je primerna izbira za mesta, kjer so predvidene večje obremenitve.
To ne pomeni, da sprednji zobje in kovinsko porcelanske prevleke ne gredo skupaj ali prav tako zadnji zobje in polnokeramične prevleke. Vse je odvisno od indikacij, linije smeha ter nenazadnje vaših želja in finančnih zmožnosti.

BONDING
V estetskem zobozdravstvu ima pomembno mesto bonding, to je metoda pri kateri se s kompozitnim materialom zapira razmike med zobmi, preoblikuje sprednjo stran zoba, zob podaljša, korigira se lahko barvo, prosojnost…V večini primerov gre za ugodnejšo in manj invazivno alternativo keramičnim luskam, saj v primeru tovrstne oskrbe, zoba ni potrebno brusiti.

SNEMNA PROTETIKA
V primeru delne ali popolne brezzobosti se izdela delno protezo z ulito bazo (proteza sidra na preostale zobe z navadnimi zaponami ali polzili) ali totalno protezo (ki se nalega na greben, pred snemanjem jo branijo anatomske strukture).

Scroll to Top
Scroll to Top