ENDODONTSKO ZDRAVLJENJE

Kadar občutite ostro in topo bolečino ob ugrizu ali kljuvajočo bolečino ob spremembi temperature v področju zob, je obisk zobozdravnika potreben v čimkrajšem možnem času. Omenjena bolečina nakazuje na vnetje zobne pulpe (oživčeno, ožiljeno vezivno tkivo v notranjosti zoba t.i. »zobni živec«) zaradi kariesa ali poškodbe.

ZDRAVLJENJE KORENINSKIH KANALOV
Ko je potrebno opraviti zdravljenje koreninskih kanalov, se to lahko izvede v eni ali najpogosteje v dveh fazah. V prvi fazi se odstrani vzrok vnetja (kariozno sklenino in dentin ali neustrezno zalivko), dogradi se zobno krono, prikazati si je potrebno vhode v vse koreninske kanale, vsebino le-teh mehanično in kemično očistiti, vstaviti kanalski medikament (»zdravilo«) in zob začasno zapreti do naslednje faze. V drugi fazi, v kolikor je zob asimptomatski (v vmesnem času ni delal težav), se kanale ponovno kemično in mehansko očisti in opravi polnitev koreninskih kanalov s cementom in poeni iz termoplastične smole. Ustreznost polnitve se preveri z lokalnim rtg posnetkom, ki omogoča spremljanje uspešnosti zdravljenja zoba, ki je ključna za odločitev o dokončni oskrbi tega zoba.

SODOBEN PRISTOP: POVEČAVA, GUMIJASTA OPNA, STROJNO ŠIRJENJE, ULTRAZVOK
Sodoben pristop je pri endodontiji zelo pomemben. Z uporabo povečave (z lupami dosežemo trikratno povečavo) in gumijaste opne za izolacijo zoba, se lahko zagotovi čisto, suho, svetlo in pregledno delovno polje, kar olajša odkrivanje anatomije in ohranjanje sterilnosti koreninskih kanalov. Na uspešnost zdravljenja ima največji vpliv odkritje vseh kanalov (določeni zobje imajo v veliko primerih prisoten dodaten koreninski kanal, ki ostane spregledan-zgornji in spodnji kočniki, spodnji sekalci, ličniki) in aktivno kemično čiščenje oziroma spiranje kanalov ob uporabi ultrazvoka ter mehansko strojno širjenje in čiščenje kanalov. V določenih primerih se v fazi polnitve zoba odločimo za termopolnitev (širši in ovalni kanali…) in s tem se koreninski kanal še bolj homogeno zatesni.
Moramo pa se zavedati, da vsaka bolečina v področju zob še ne pomeni, da bo potrebno opraviti koreninsko zdravljenje. Zato je pomembna pravilna diagnostika in rtg analiza. Vzrok za bolečino je lahko v preobremenitvi posameznega zoba, razgaljenem zobnem vratu, netesnenju zalivke, vnetih obzobnih tkivih ali čeljustnem sklepu.

Scroll to Top
Scroll to Top