Kirurgija in implantologija
ODSTRANITEV ZOBA
Kadar ima zob brezupno prognozo (vertikalno ali horizontalno počena korenina, močno parodontalno prizadet zob, kariozno destruiran zob, ki se ga ne more dograditi ipd…), je potrebna ostranitev zoba.
V primeru vkleščenega zoba, najpogosteje modrostnika, ki zaradi težav (ponavljajoči perikoronitis) potrebuje odstranitev, je potreben izkles zoba. Poseg lahko opravi oralni kirurg v lokalni anesteziji.
APIKOTOMIJA
Kadar vnetje pod korenino kljub ustreznemu zdravljenju vztraja, se lahko kronično vnetje (granulom ali cisto) odstrani kirurško z apikotomijo. Na tak način se lahko ohrani vaš zob, ki je nosilec protetične konstrukcije ali je oskrbljen z zatičkom in prevleko.
VSTAVITEV IMPLANTATA
Manjkajoči zob, skrajšano zobno vrsto ali brezzobost se lahko rešuje z vstavitvijo enega ali več implantatov. Gre za titanove ali keramične vsadke, ki se po vstavitvi v kost, s kostjo povežejo oz. zrastejo in tako lahko služijo kot osnova, ki se nadgradi z vijačenimi solo prevlekami, mostovnimi konstrukcijami ali snemno protetičnimi rešitvami. Pred vstavitvijo zobnih vsadkov je potrebno cbct slikanje, ki pokaže kvaliteto in kvantiteto kosti, le tako se lahko naredi optimalen dolgoročen načrt za oskrbo. Po končanem kirurškem delu se počaka, da poteče osteointegracija (3-9 mesecev) in se opravi še protetični del. Nujno je sledenje in redno kontroliranje tkiv ob vsadkih na 6 mesecev, takrat se naredi klinični pregled, preveri se dlesen ob implantatih, da ni kje prisoten poglobljen žep in na rtg posnetku se oceni morebiten odmik kosti. Le z rednimi kontrolami se lahko pravočasno ugotovi morebiten pojav periimplantitisa in se ga pravočasno zdravi.